Bydgoskie Zakłady Fotochemiczne Foton

Wytrzymałe i niezawodne regały magazynowe dla małych i średnich firm http://www.aco.com.pl/

Dzisiaj, w dobie aparatów cyfrowych, już niewielu z nas może pamięta aparaty, jakich używało się kilkanaście lat temu. W okresie PRL-u, zwłaszcza w latach 70. i 80. niezwykłą popularnością cieszyły się aparaty, które w swoim mechanizmie wykorzystywały specjalne błony fotograficzne. Jednak nie o aparaty, a właśnie o te błony chodzi, a dokładnie o zakład, który zajmował się ich produkcją.

Wejście na rynek błon fotograficznych nowej generacji znacznie zrewolucjonizowało cały proces robienia fotografii a także w znacznym stopniu wpłynęło na codzienną pracę fotografów. Fabryką, która specjalizowała się w produkcji właśnie takich bon fotograficznych była fabryka Foton. Przez cały okres swojej działalności fabryka wielokrotnie zmieniała swoją nazwę: funkcjonowała jako Fabryka Płyt Fotograficznych, Alfa oraz Opta. Jej ostatnia z nazw to Bydgoskie Zakłady Fotochemiczne Foton.

Kiedy w XXI wieku niemal cały rynek zajęły aparaty cyfrowe w firmie Foton rozpoczęły się poważne problemy, gdyż ich główny produkt nie był już nikomu potrzebny. W efekcie tej sytuacji w 2007 roku firma została postawiona w stan likwidacji.