Stomil

nowotworowe.chorobyswiata.com.pl deski do krojenia pranie tapicerki sosnowiec

Stomil był jednym z najpopularniejszych i najbardziej znaczących w okresie PRL producentem opon, ale nie tylko. Dla wielu może się to okazać co najmniej dziwne, ale marka ta, właśnie w latach PRL, zasłynęła produkcją… prezerwatyw. Prezerwatywy miały wdzięczną nazwę ‚Eros’ były reklamowane nie gorszym niż sama nazwa hasłem ‚prędzej ci serce pęknie’.

W tamtych czasach wokół tego produktu zrodziło się wiele plotek, którym trudno jest jednoznacznie zaprzeczyć lub je potwierdzić. Sądzono np. że sprzedawcy w sklepach celowo nakłuwają prezerwatywy szpilkami. Jak też wykazano zaledwie połowa sprzedawanych w tamtym czasie prezerwatyw była stosowana zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Dużo częściej prezerwatywy służyły ludziom jako woreczki, uszczelki czy nawet balony.

Dzisiaj firma Stomil, która zapisała się w pamięci Polaków jak producent PRL-owskich prezerwatyw, jest najstarszym w Polsce producentem opon. Swoją działalność fabryki Stomila rozpoczęły w dwudziestoleciu międzywojennym, a dokładnie w roku 1928.